Memorandum ke konfliktu mezi Izraelem a Gazou

17 Evropských Společností Přátel Izraele apeluje na jejich vlády:

V důsledku uzavřeného příměří mezi Izraelem a Hamásem udělilo VS OSN 29. listopadu 2012 Palestině status pozorovatele nečlenského státu.

S výjimkou České republiky hlasovaly všechny evropské země pro udělení onoho statusu, anebo se zdržely hlasování. Při udělení statusu pozorovatele Palestině převládl názor, že podporou rozhodnutí VS OSN se naskýtá možnost zabránit palestinské straně, zejména Hamásu, v útoku na Izrael.

O dva roky později se ukázal argument evropských vlád, že lze palestinskou vládu národní jednoty i Hamás pozitivně ovlivnit, jako mylný. Dokazuje to chování Hamásu v posledních deseti dnech. Nelze přehlížet fakta, že od příměří v roce 2012 Hamás masívně navýšil svůj zbrojní arsenál přímo před očima mezinárodního společenství a podnikl už přes 900 útoků na izraelské civilisty.

Vlády evropských zemí opakovaně uznaly právo Izraele na sebeobranu a Izrael toto právo nyní uplatňuje. Proto Evropské Společnosti Přátel Izraele očekávají, že jejich vlády potvrdí legitimitu izraelské vojenské odpovědi na probíhající teroristické útoky Hamásu.

 

16. července 2014

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je Karel Orlík. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář